piątek, 29 maja 2020

Wędrówka po Polsce 5

Wędrówka po Polsce
Poszukując ciekawych miejsc na wędrówki często zapominamy o miejscu, w którym mieszkamy.
Kraina 44 wysp to przecież niezwykłe i wyjątkowe miejsce.



      Wyspy, na których położone jest Świnoujście, są różnej wielkości. Najbardziej znane to Wolin i Uznam, lecz oprócz nich są jeszcze 42 mniejsze. Miasto nie jest typowym nadmorskim kurortem i oferuje wiele atrakcji. Bałtyk w tym miejscu jest najcieplejszy, a pogoda najbardziej słoneczna, co w połączeniu z szerokimi piaszczystymi plażami tworzy idealne warunki do spędzenia wakacji. Ostatnie pomiary wskazały, że plaża ma ok. 200 m szerokości i stale się powiększa. Płytkie wody Bałtyku sprzyjają nauce sportów wodnych takich jak windsurfing i kitesurfing. Kąpielisko jest jednym z najczystszych w Polsce i co roku zostaje oznaczone błękitną flagą, która jest wyróżnieniem.

Atrakcją jest również wyspa Karsibór, która leży przy północnej części Zalewu, na południe od wyspy Wolin, od której oddzielona jest Starą Świną.
Wyspa ma ok. 14 km² powierzchni. Są to głównie równiny zajęte przez nieużytki, pastwiska i plantacje trzciny. W zachodniej części pokrywają ją Lasy Karsiborskie. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę Karsiboru stanowią ramiona Starej Świny – Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny, z których większe to Warne Kępy, Wielki Krzek i Karsiborska Kępa.
Wyspę otacza szlak rowerowy. Na terenie szlaku znajdują się m.in.: Basen U-bootów, ruiny warsztatów, falochron w wejścia do kanału Piastowskiego, Zajęcze Łęgi, rezerwat ptaków .



Płynąc kajakiem wzdłuż brzegów Wydrzej Kępy, okrążając Koński Smug i Wielki Krzek trudno wprost uwierzyć, że nie znajdujemy się na jednym z polskich pojezierzy, tylko zaledwie kilka kilometrów od Bałtyku. Rozlewiska Starej Świny oferują wszystko, co niezbędne, aby przeżyć niezapomniany spływ kajakowy.  Obydwie trasy mają swój początek w karsiborskim ośrodku wypoczynkowym „Marina”, gdzie wypożyczyć można 
sprzęt wodny.
 Cmentarz Wojenny Golm

Wyspy: Uznam, Wolin i Rugia, to dawne osady słowiańskie. Potwierdziły to badania archeologiczne, których znaleziska przekazano do muzeum w Wolinie. Na największym wzniesieniu wyspy Uznam - Górze Golm (71 m n.p.m.) w 1892 roku zlokalizowano mury obronne grodu sprzed 3000 lat p.n.e. Sama Góra znajduje się w najstarszym lesie wyspy. Świadczą o tym występujące tu rośliny, które rosną tylko na starej ziemi w lesie, są to: żywiec cebulkowy, czerniec gronkowy i kostrzewa leśna, dlatego w roku 1967 założono tu rezerwat przyrody. Obecnie na szczycie góry udostępniony jest punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Świnoujścia.
Góra Golm to również cmentarz żołnierzy poległych na obszarach Świnoujścia w okresie II Wojny Światowej a zwłaszcza w końcowej jej fazie.


Słowiańska Góra | Mapio.net

Z kolei tuż przed granicą z Niemcami znajduje się niezbyt zauważalna gołym okiem porośnięta leśnym drzewostanem Słowiańska Góra (53 m n.p.m.). Już sama nazwa wskazuje na jej założycieli. Otacza ją ciemny gęsty las wysokich drzew; ukształtowanie góry jest dość nietypowe: poniżej szczytu znajduje się jakby olbrzymi lej z małym wzniesieniem wewnątrz. Można by rzec: góra w górze. Wzniesienie sprawia wrażenie zbitej skały i porastają go drzewa.
Wysokość góry a raczej pagórka sięga 53 m n.p.m. więc nie można tu mówić o jakiejś wyczynowej wyprawie, jednak podejście pod szczyt jest dość strome. Zarówno na Górę Golm, jak i Słowiańską Górę można dotrzeć pieszo lub rowerem, a stamtąd dalej nad Zalew Szczeciński w Kaminke lub jezioro Wolgastsee do miejscowości Korswandt.
Jezioro Wolgastsee/Korswandt - zdjęcia na FotoForum | Gazeta.pl
Wolgastsee
Insel Usedom - Kamminke IMG_0647 | Ältestes Fischerdorf am S… | Flickr
Kaminke

Inne tajemnice Świnoujścia spróbujcie odkryć sami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz